A great man is one who collects knowledge the way a bee collects honey and uses it to help people overcome the difficulties they endure - hunger, ignorance and disease!
- Nikola Tesla

Remember, remember always, that all of us, and you and I especially, are descended from immigrants and revolutionists.
- Franklin Roosevelt

While their territory has been devastated and their homes despoiled, the spirit of the Serbian people has not been broken.
- Woodrow Wilson

Припадник Специјалне антитерористичке јединице Јовица Спајић истрчао најтежу трку издржљивости на свету организовану у Калифорнији и међу стотину ултрамаратонских „аждаја” освојио осмо место.

Док уздишемо на 37 степени и жалимо се да нам је дојадила тропска врућина, ултрамаратонац Јовица Спајић, и припадник Специјалне антитерористичке јединице, ћути и загонетно се смешка. Он је на температури која је у хладу „шетала” од 50 до 60 степени за 29 сати успео да савлада Долину смрти, масиве Сијера Неваде, и истрчи најтежу трку издржљивости на свету – „Бедвотер 135”. Она је организована у Калифорнији, на најтоплијем месту на свету, а Јовица је, међу 100 најбољих светских тркача на дуге стазе, освојио осмо место.

.

Да успех буде још већи, он је једини Европљанин који се нашао међу првих десет.

Када је после 217 километара прошао кроз циљ, Спајић је имао осам килограма мање. На стази је оставио 20.000 калорија.

– Трка је почела са тачке која се налази 85 метара испод нивоа мора. Моја група кренула је у 11 сати, када сунце достиже зенит. Владала је еуфорија као да ћемо трчати на 100 метара. Покушавао сам да се смирим и концентришем, али узалуд. Када је дат знак за старт, уследио је стампедо. У први мах сам се упитао шта радим међу овим ултрамаратонским „аждајама”. Био сам последњи у групи – прича Спајић.

Ни кладионичари у Лас Вегасу нису типовали на њега. Био је аутсајдер. Имао је једино подршку Александра Ђоковића и Срђана Радовчића. Они су му додавали храну, воду, возилом му правили хлад када се одмарао.

– Трчао сам лаганим темпом. Рачунао сам да ће се многи у почетку истрошити. Да бих себи олакшао, пратио сам белу линију јер је на њој температура асфалта неколико степени нижа. Почео сам да престижем многе. Имао сам и специјалне патике за ултрамаратон, али им се ђон после две трећине трке истопио – описује Спајић.

Већ на средини трке, на 110. километру, код кланца Килер (Убица), чији назив сликовито наговештава шта тркаче очекује, осећао је малаксалост и мучнину. Није могао ни да једе ни да пије. Чинило му се да само тапка у месту.

– Сишао сам са стазе и легао на песак. Екипа ми је додала лед, хладне облоге, прскали су ме водом. Све је било узалуд. Нисам могао ни да мрднем – прича Спајић.

Тада је помислио да је трка за њега завршена, али колега из тима „протресао” га је речима:

– Добро. Ти настави да лежиш, ми те нећемо дирати. Путовао си довде 20 сати, сад само лези...

У Стајићу је тада прорадио српски инат. Сетио се да има одговорност према земљи, породици, колегама из САЈ-а. Подигао се. Попио је сок од ђумбира, једино од чега му није било мука, и наставио да трчи. Миљу по миљу. Иза леђа је оставио пустињу, превоје, планине... али и конкуренцију.

– Гледао сам људе који дођу на километар од циља, али више немају снаге да коракну. Само стоје и плачу. Већина такмичара последњих 20 километара прелазила је шетајући. Требало им је осам-девет сати – присећа се Јовица.

Ово је трка у којој је, каже, у досадашњој каријери имао највише успона и падова.

– У једном тренутку ми се чинило да могу све, а у другом сам био на измаку снаге. Да бих лакше издржао, био сам од главе до пете обучен у бело, и имао сам око литар и по воде. Од сунца су ми испуцала уста, а када смо се попели на један од планинских превоја, где је било 20 степени, ухватила ме грозница. Ипак, тај простор ми је највише одговарао. Подсетио ме је на моје Прибојске планине – каже Спајић.

Циљ је био на планинском врху Витни портал у масиву Сијера Неваде на висини од 2.530 метара.

Последње две-три миље, каже Јовица, биле су „најдуже”.

– Само сам мислио: сад ће крај, сад ће... али тих неколико километара никако да пређем. Када сам напокон у даљини видео светла и циљну траку, смогао сам снаге и последњих 100 метара буквално претрчао спринтом – каже Спајић.

На циљу је чуо да је стигао осамдесети.

– Био сам срећан као дете јер сам трку завршио. Тек после ми је другар рекао да нисам осамдесети него осми. Остао сам у шоку – уз осмех препричава Јовица.

Вежбао у ронилачком оделу у сауни

Припремајући се за подвиг, Јовица је месецима трчао у сауни, на 110 степени, одевен у ронилачко одело, и вежбао под слојевима јакни и капа на нашим тропским температурама. Али, све те муке нису биле ни близу онога са чиме се суочио у Америци.

Лоша вода Шошона

Трка „Бедвотер 135” дугачка је 217 километара или 135 миља, по чему је добила назив, као и по томе што се близу старта налази огромна црна бара.

– Рекли су нам да је та вода толико токсична да у њој уопште нема живота. Око ње је сама со. Шошони, који су некада насељавали Долину смрти, звали су је лоша вода, а затим су ту одредницу преузели и први досељеници и дали јој енглески назив – прича Јовица Спајић.

Којот билдер

Прве сате после трке Јовица је провео у соби у малом месташцу Лонг Панг.

– Док смо силазили низ планину до хотела, другари су угледали којота поред пута. Био је страшно мршав и олињао. Погледали су њега па мене и праснули у смех. Рекли су ми да којот од тридесет кила изгледа као билдер у поређењу са мном. И, стварно, када сам се у хотелској соби погледао у огледало, нисам могао да препознам себе. Мршав, упалих образа, изгледао сам као костур на сребрној токи коју смо на крају такмичења добили – каже Спајић.

Бранка Васиљевић
Политика, 16. 8. 2015.

SA

 

People Directory

Boris Gortinski

Cinematographer and Director

Born in Belgrade. He was educated in Serbia, USA, Poland. Graduated with honors from the Faculty of Dramatic Arts, Cinematography Department, University of Arts, Belgrade, Serbia.

His first feature film, while being the student of the final year, "Live Broadcast", directed by Darko Bajic, was awarded on many domestic and International Film Festivals.

Read more ...

Publishing

Sailors of the Sky

A conversation with Fr. Stamatis Skliris and Fr. Marko Rupnik on contemporary Christian art

In these timely conversations led by Fr. Radovan Bigovic, many issues are introduced that enable the contemporary reader to deepen and expand his or her understanding of the role of art in the life of the Church. Here we find answers to questions on the crisis of contemporary ecclesiastical art in West and East; the impact of Impressionism, Expressionism, Cubism, Surrealism and Abstract painting on contemporary ecclesiastical painting; and a consideration of the main distrinction between iconography and secular painting. The dialogue, while resolving some doubts about the difference between iconography, religious painting, and painting in general, reconciles the requirement to obey inconographic canons with the freedom essential to artistic creativity, demonstrating that obedience to the canons is not a threat to the vitatlity of iconography. Both artists illumine the role of prayer and ascetisicm in the art of iconography. They also mention curcial differences between iconography in the Orthodox Church and in Roman Catholicism. How important thse distinctions are when exploring the relationship between contemporary theology and art! In a time when postmodern "metaphysics' revitalizes every concept, these masters still believe that, to some extent, Post-Modernism adds to the revitatiztion of Christian art, stimulating questions about "artistic inspiration" and the essential asethetic categories of Christian painting. Their exceptionally wide, yet nonetheless deep, expertise assists their not-so-everday connections between theology, ar, and modern issues concerning society: "society" taken in its broader meaning as "civilization." Finally, the entire artistic project of Stamatis and Rupnik has important ecumenical implications that aswer a genuine longing for unity in the Christian word.

The text of this 94-page soft-bound book has been translated from the Serbian by Ivana Jakovljevic, Fr. Gregory Edwards, and Andrijana Krstic. Published by Sebastian Press, Western American Diocese of the Serbian Orthodox Church, Contemporary Christian Thought Series, number 7, First Edition, ISBN: 978-0-9719505-8-0