Фестивал је због великог интересовања публике отворен у великој дворани у биоскопском центру "ПИКВИК" у Парк Риџу, 29. новембра. Ту је организована и официјелна свечаност Фестивала. Присутне је у име државе Србије поздравио Дејан Радуловић, генерални конзул, истичући да је то већ традиционална манифестација на којој се представља српска култура и да је то један од најзначајнијих културних догађаја у српској заједници у Америци. У име Организатора фестивала и оних који су помагали одржавање овог догадјаја присутне је поздравила Славица Петровић, директор Фестивала. Публику су поздравиле и гошће из Београда, популарне српске глумице-Христина Поповић и Маша Дакић.
Фестивал је био посвећен сећању на великана српског филма Љубишу Самарџића, а приказан је и његов последњи ауторски рад - филм "Панта Реи", чијој је премијери у Београду присуствовао почивши аутор, ове године. Била је отворена и књига сећања, у коју се публика уписивала и која ће бити предата породици, са жељом да се надје у Легату Љубише Самарџића у Југословенској кинотеци.
„О овом Фестивалу слушам већ годинама и сада сам се уверила да је то можда најбољи фестивал српских остварења у свету. Честитам онима који су то све направили. Честитам најпре Александру Влајковићу, који је иницирао одржавање фестивала и који помаже да се ту надју најбољи филмови српске продукције. Честитам посебно Славици Петровић, која је истрајала да манифестација успе и која је итекако важна, не само за Србе у Америци, него и за српски народ и хвала свима онима који су помогли одржаваwе овог великог догадјаја. Дошла сам овде и да одам поштовање великану српског филма, једном од највећих који нас је прерано напустио и коме је посвећен овај фестивал. Захваљујући њему и филму Јесен стиже дуњо моја постала сам веома позната. Хвала организаторима што нису заборавили човека који је оставио велики траг у српској кинематографији", рекла је специјална гошћа фестивала, Марија Каран.
Организатори су приказали 8 најбољих овогодишњих српских филмова, пре свега игране филмове. Поред већ поменутог На млечном путу, публика је видела и Слепи путник на броду лудака, Реквијем за госпођу Ј, Војну академију и Јесен самураја, као и три сјајна документарна филма: Панта Реи, Обећање" и Лутајућа срца.
Филмови су били титловани на енглески језик, па не изненађује да су пројекцијама у великом броју присуствовали и наши амерички пријатељи, као и они наши људи, који, нажалост, више не говоре језик својих предака. Запажено је било и присуство високих представника српске православне цркве у Америци, које је предводио владика Иринеј.
Фестивал су подржали Министарство спољних послова - Управа за дијаспору и наша амбасада и конзулат, као и Канцеларија РС у Вашингтону. Присуствовали су и званичници града Чикага и више конзулата, који су лоцирани у Чикагу.
Фестивал је завршен 3. децембра, на задовољство свих. Приређен је и пригодан уметнички програм, а наш генерални конзулат је организовао и велики пријем поводом Фестивала српског филма, коме су присуствовали истакнути представници српске заједнице и наши амерички пријатељи. Славици Петровић, директору Фестивала, је уручиена специјална плакета, за велики допринос афирмисању културних вредности српског народа и за сјајно организован Фестивал српског филма.
Продуцентским кућама, чији су филмови приказани, биће изражена захвалност што су омогућили да публика у Америци види најбоље српске филмове. Свечаност ће бити одржана наредне године, традиционално у Филмском центру Србије у Београду, на посебном догађају, на коме ће продуцентима бити додељене специјалне плакете.