Последњи, незавршени филм Орсона Велса "The Other Side of Wind", међу љубитељима филмске уметности познат као најчувенији никад објављени филм, могао би ускоро да буде приказан.
Продукцијска кућа из Лос Анђелеса „Royal Road Entertainment", постигла je договор о куповини права за тај филм, а продуценти планирају да га прикажу у време обележавања стогодишњице од рођења великог режисера 6. маја.
Због компликоване судске борбе међу носиоцима права на то дело, међу којима је и Велсова ћерка Битрис Велс, 1.083 ролни филмских трака било је блокирано у једном складишту у предграђу Париза.
.У средишту радње полубиографског филма је редитељ, којег игра Џон Хјустон, а који је у спору са Холивудом због амбициозног пројекта.
Велс је снимио филм 1971. године, а монтирао га је и упорно радио на њему до краја живота, 1985. године.
Сниман је с малим буџетом, у герила стилу, с глумцима који су му били на располагању од Аризоне до Шпаније.
Редитељ Питер Богданович, који глуми себе у том филму, радиће на монтирању незавршеног материјала. Он је за Њујорк тајмс рекао да је спреман да испуни обећање које је дао Велсу 1970. године.
„Сасвим спонтано, током једног ручка, рекао ми је: 'Желим да ми обећаш да ћеш завршити филм, ако се мени нешто деси'. Био сам изненађен и рекао сам: 'Ништа ти се неће десити'", казао је Богданович.
За ауторе ће сада бити изазов да следе јединствени Велсов стил и 45 минута материјала који је монтирао.
„Све што можемо да урадимо јесте да најбоље што можемо користимо сценарио, белешке и записе које је оставио", рекао је Богданович.
У филму се појављују и глумци Сузан Стразберг, Лили Палмер и Денис Хопер.
Велс је током каријере увек имао велике проблеме с великим холливудским студијима, поготово када је била у питању монтажа и коначна верзија филма.
Најпознатији је као редитељ Грађанина Кејна, који се сматра једним од најбољих филмова икада снимљених, као и по Величанственим Амберсоновима, Семену зла и Поноћним звонима.
Играо је у већини својих филмова, а познат је и по улози у Трећем човеку, Керола Рида. Као и у југословенском партизанском спектаклу Неретва, Вељка Булајића.