A great man is one who collects knowledge the way a bee collects honey and uses it to help people overcome the difficulties they endure - hunger, ignorance and disease!
- Nikola Tesla

Remember, remember always, that all of us, and you and I especially, are descended from immigrants and revolutionists.
- Franklin Roosevelt

While their territory has been devastated and their homes despoiled, the spirit of the Serbian people has not been broken.
- Woodrow Wilson

Амерички председници гласају уз помоћ српских машина

Тим програмера из Србије запослених у компанији „Доминион вотинг” осмишљава софтвере који се користе за електронско гласање, углавном у Америци, Азији и Канади, док су њихове колеге са Вождовца креирали награђену грађевинску апликацију.

Малобројни су наши суграђани који знају да су Барак Обама, Хилари Клинтон и Доналд Трамп гласали на машинама чије су софтвере програмирали Срби. Истовремено, захваљујући овом изуму из Србије, гласали су домороци са филипинских острва, као и становници Монголије. Њима не требају рекламе, у јавности су скоро потпуно непознати, али су прави мајстори свог посла. Програмери из београдског огранка канадске компаније „Доминион вотинг систем” осмишљавају искључиво системе за електронско гласање који се користе углавном у Америци, Азији и Канади. Ови рачунари су прилагођени и људима са посебним потребама, па, рецимо, они који не виде добро могу да изаберу опцију гласања изговарајући име политичке опције или кандидата којег бирају. Када су пре шест година на Филипинима организовани први електронски избори на свим нивоима власти, захваљујући овим машинама, први незванични резултати били су познати већ 30 минута после затварања бирачких места.

У свету се користи око 150.000 гласачких машина са њиховим софтвером који се користи у 50 одсто земаља у којима бирачи гласају електронски. Највеће тржиште „Доминиона“ је америчко, а машине су прилагођене федералним законима сваке државе. Сви уређаји пролазе строге контроле, како функционалне, тако и безбедносне.

Горан Обрадовић, дипломирани инжењер електротехнике, један је од оснивача ове компаније чије је седиште у Торонту. Фирма је основана пре 12 година, а 2005. године Обрадовић је отворио представништво у Београду. У целој компанији ради око 250 програмера, а у Београду педесетак. У последњих десет година, како каже, услови пословања у Србији су се значајно променили.

– Данас није јефтиније имати фирму у Београду, него у Торонту. Да бисте задржали доброг програмера морате доста да га платите, а тешко је наћи стручњака какав је нама потребан. Једно време смо запошљавали тек дипломиране студенте ЕТФ-а, Природно-математичког факултета или Факултета организационих наука, и то је био пун погодак. Све своје обавезе према држави и запосленима редовно измирујемо. Нема никаквог значајнијег подстицаја за иновације, али и без тога остварујемо завидне резултате – истиче Обрадовић, који је магистрирао на Универзитету у Торонту.

Да су ИТ производи из Србије познати широм света, доказује и тим програмера са Вождовца који су осмислили апликацију „Буилдикон”, коју користи 200 грађевинских фирми широм света. Основни циљ ове мобилне и веб-апликације је побољшање комуникације међу члановима тима који ради на једном пројекту и боља организација посла на градилишту. Захваљујући овом изуму, сваки архитекта, шеф градилишта, инвеститор или извођач радова у сваком тренутку може да види како напредују радови, да ли је рок или буџет пробијен и како то може бити спречено.

Ђорђе Филиповић, директор ИТ компаније „30 хилс“, чији су програмери учествовали у овом пројекту, наглашава да је ова апликација намењена грађевинским компанијама, чији се менаџери  суочавају са грешкама и финансијским губицима услед лоше организације посла.

Радници свакодневно уносе измене, прате пројектну динамику, рад на терену и процењују како посао може бити завршен без додатног улагања новца или времена. Инжењери на терену прате напредак посла, бележећи све промене у апликацију, прате трошење материјала, шаљу фотографије са налозима за наставак посла.

„Буилдикон“ је награђен на највећем сајму иновација и инвестиција (Belgrade venture forum) на којем је учествовало више од 30 стартап компанија из региона.

Aпликација је настајала десетак месеци, а на њој је радило осам програмера. Крајем прошле године лансирана је њена прва верзија, а потом и коначно решење.

– Дошли смо на ову идеју будући да су грађевина и пољопривреда две једине индустријске гране које још нису дигитализоване. Имали смо информацију да чак 90 одсто грађевинских пројеката касни или да пробија буџете, а наша апликација је веома корисна јер јасно указује који заправо узроци доводе до највећих проблема – каже Ђорђе, који се школовао на Универзитету Сиракуза у Њујорку и такође се по завршетку студија вратио у Београд. Његов тим, у сарадњи са једном америчком стартап компанијом, тренутно ради на развоју апликације за тестирање вина. Биће искоришћена најпаметнија машина на свету, такозвани Пепер робот којег ће програмери „подучити” да класификује вина и да саветује људе како да изаберу баш оно што им је неопходно.

Када ова апликација заживи, љубитељи вина ће моћи у супермаркетима да изаберу жељени производ електронски, бирајући жељене параметре. Или ће једноставно изговорити: „Желим розе за врућ летњи дан.” Осим препоруке за вино, робот ће излистати и рецепте за јела која би могла да буду послужена.

Извор: Политика


SA

 

People Directory

Karl Malden

Karl Malden (born Mladen George Sekulovich; Serbian Cyrillic: Младен Ђорђе Секуловић; March 22, 1912 – July 1, 2009) is an Oscar-winning American actor, starring in such films as A Streetcar Named Desire and On the Waterfront, with the late Marlon Brando. He also starred in another blockbuster movie, Patton, before his best-known role, playing Lt. Mike Stone on the popular 1970s crime drama, The Streets of San Francisco. He also played Archie Lee Meighan in Baby Doll and as Zebulon Prescott in How the West Was Won both starring Carroll Baker.

Read more ...

Publishing

Western American Diocese - Annual 2013

2013 marked several momentous occasions: 50 years of the founding of the Western American Diocese, 150 years of the birth of Archimandrite Sebastian Dabovich, Holy Apostle to the Americas, 1700 years of the Edict of Milan, and a special tribute to Nikola Tesla! Our main focus during this three-day Jubilee Celebration was on the freedom to pursue our faith since the time of Constantine 1700 years ago and how to better live a spiritual life.

As a special tribute, a beautiful commemorative edition of the Annual was prepared, which reflects the History of the Western American Diocese! It is adorned with beautiful photographs and historical articles from our parishes and monateries! It also showcases the wonderful work that has been done over the past year throughout our Diocese and information about our many ongoing ministries. This publicaton also includes a Directory of Parishes.

There are two version of this publication available. Our Hardcover version sells for $15. Our Softcover version sells for $10 and includes Ads & Greetings from families and businesses throughout our Diocese.