Код генерација гледалаца одраслих на најполуларнијим хитовима холивудске фабрике снова развио се један необичан феномен.
Нема ту, верујем, претеране разлике између некадашњих Југословена или осталих Европљана који су имали срећу да се не нађу заточени иза гвоздене завесе.
Реч је о томе да су многобројне слике из живота са оне стране Атлантика посредством катодне цеви налазиле пут до наших дневних соба и постајале свакодневица, малтене призор из комшилука.
Полазило је то за руком и Дизнију, чији су цртани филмови, како подсећају најбољи његови овдашњи хроничари, успевали да у социјалистичку Југославију уз догодовштине његових животињских јунака убаце и слике америчког сна – кућа са травњацима, аутомобила и богатих трпеза.
Неке пак слике су нам се толико урезале, постале су део нашег „колективног несвесног” да смо почели да их сматрамо својима, а да их никада нисмо истински доживели.
Посета Харварду је за мене носила одређену дозу фамилијарности, нечега што сам много пута претходно (виртуелно) доживео.
Призори Нове Енглеске у јесен, са свим оним гордим зградама од црвене опеке и зеленим травњацима преко којих претрчавају веверице били су већ познати, али тај осећај нимало није умањио утисак импресивности.
Харвард је, наиме, поново задржао прву позицију на ранг-листи најбољих светских универзитета, а ексклузивност студирања на овом месту и листа утицајних научника, уметника и политичара који су не тако давно лешкарили на истим овим травњацима не може, а да не улије извесну дозу страхопоштовања.
Мој домаћин, који је студирао, а потом се запослио на Харварду, показује ми место на којем овдашњи дипломци традиционално бацају капе у ваздух након дипломирања.
„На нашој додели диплома је говорила Натали Портман, такође некадашња студенткиња са Харварда”, коментарише док идемо ка библиотеци, за коју тврди да је „нешто посебно”.
У библиотеци Универзитета Харвард, највећој студентској и међу највећим светским библиотекама уопште, доживљавам највише „харвардског”, на онај начин како сам га замишљао још од доба ВХС касета.
Зидови обложени дрветом, кожне фотеље, лампе са зеленим абажурима, високи прозори кроз које се виде крошње брестова и – књиге. Непрегледни низови уредно посложених полица са књигама најразличитијих садржаја.
Сакралну тишину која иде под руку са мирисом књига ремети тек пријатни звук окретања странице или типкања по тастатури. Процењује се да харвардска библиотека броји готово 19 милиона књига, 400 милиона различитих рукописа, 5,4 терабајта дигитално архивираних садржаја... У више од 70 библиотечких јединица запослено је око хиљаду библиотекара.
Право благо, каже мој водич, ипак није у раскошној, идиличној читаоници. За то је потребно отићи још дубље. Дубље? Библиотека Универзитета Харвард има неколико подземних нивоа у којима се у посебним микроклиматским условима чувају томови књига.
Ови подземни нивои нису ни изблиза тако фотогенични као „горње” библиотеке.
Све је подређено чувању књига, чисто и уредно, без сувишних детаља. Уколико је велика читаоница на први поглед деловала као идеално место за научни рад, у подземним просторијама откривам нове нивое аскетизма и посвећености науци.
На неколико метара испод површине тла, у библиотечком архиву који подсећа на катакомбе, могуће је изнајмити сто и у потпуном миру се препустити истраживању.
Ако концентрацију ремети чак и понеки малобројни пролазник и књишки ентузијаста, на овом месту је могуће изнајмити канцеларију. Неколико нивоа под земљом, у приватном кабинету без телефонског сигнала тешко је замислити бољу изолацију за предано бављење науком.
Колико је богатство овог књижевног фонда видим у секцији за словенске језике. Одједном на најпрестижнијем универзитету на свету угледам позната имена исписана на нашем језику: Десанка Максимовић, Симо Матавуљ, Иво Андрић, Бранко Миљковић и, наравно, неизоставни томови и томови о Титу. Кажу да у библиотека поседује и редак примерак књиге Данила Киша са његовом личном посветом.
Осим што је лидер у високом школству, Универзитет Харвард не може да се пожали ни на економско пословање. Сматра се једном од успешнијих приватних корпорација у САД и чист је доказ да се улагање у знање исплати.
Систем почива на транспарентним и чврстим темељима, а финансијски извештај о пословању се уредно, сваке године, објављује на веб-сајту универзитета. Ипак, након оног што смо видели у катакомбама библиотеке, утисак је да Харварду не требају бољи темељи од ових које већ има, оних од најчвршћег материјала – књига и знања.
Извор: Политика