У америчком граду Филаделфија, држава Пенсилванија, представљена је фото-монографија „Тесла” Милована Матића, познатог, приљежног истраживача живота генијалног научника и изумитеља, чије дело и наслеђе, већ треће столеће, плене пажњу стручне и најшире јавности.
Представљање књиге и разговор с аутором уприличени су у два наврата протеклог викенда у Институту за уметност, смештеном уз Национални историјски парк САД, у коме се налази Хол независности, познато здање под заштитом Унеска, у коме је 4. јула 1776. године потписана америчка Декларација о независности.
Матићево гостовање организовало је Теслина научна фондација из Филаделфије, чији је оснивач Никола Лончар. Овим догађајем је обележен и 6. мај, Теслина слава Ђурђевдан, за коју се зна у овом граду, једином у САД у коме се као званични празник обележава 9/10. јул, дан Теслиног рођења.
Монографију „Тесла”, штампану на 180 страница великог формата, објавила је пре неколико месеци издавачка кућа „Студио Бечкерек” из Новог Сада, на српском, енглеском и руском језику, снажно обогаћујући све богатију и разноврснију лектиру о Тесли, код нас и у свету.
Изванредан познавалац живота и дела Николе Тесле, Милован Матић је после петнаестак књига посвећених јунаку који га је „узео под своје” као 13-годишњака, склопио и књигу која се издваја из његовог досадашњег опуса.
Реч је о сажето изнетој хронологији Теслиног живота и рада, драматуршки вешто компонованој причи која износи непобитне чињенице о његовом пореклу и уздизању на највиши трон науке, о изумима који су дефинитивно променили свет и живом наслеђу које плени и данас, ангажујући хиљаде истраживача, научних и инжењерских тимова, такође и небројених занесењака који настоје да проникну у срж Теслиног генија.
Зналачки писан текст праћен је с око 200 фотографија, познатих и мање познатих, а неке су први пут објављене у овој монографији. Илустративни материјал, у коме се читалац сусреће с личностима, патентном и другом документацијом, с Теслиним уређајима и факсимилима његових текстова, с исечцима из научних часописа и штампе, хармонично су уклопљени у сажету Матићеву причу.
Захваљујући дизајнерима Дејану Попову и Јови Милосављевићу, пред читаоцем је заиста раскошна фото-монографија, коју краси и један нарочити слој.
Захваљујући сарадњи с Теслином научном фондацијом и Јецер студијом из САД, у књигу су уграђени и интерактивни путокази, странице с апликацијама које омогућују улазак у свет тзв. магије увећане реалности.
Поступак је једноставан – усмеравањем смартфона ка одређеном путоказу активира се апликација иза које се скрива додатни, импресиван аудио-визуелни материјал.
Откривајући и тај свет – према речима рецензента, професора Београдског универзитета др Бранка Ковачевића – читалац фото-монографије „Тесла” суочава се с „техничком иновацијом у издавачкој делатности Србије”, што је додатно допринело да ову књигу оцени као „блиставу”.
Штампано на три језика, ово дело ће – „апсолутно је уверен” др Ковачевић – „освојити срца читалаца у свим деловима света и обогатити њихов интелектуални живот”.
Потписник претпоставља да је управо на том трагу прошло и представљање Матићеве фото-монографије „Тесла” у Филаделфији.
Наступ нашег аутора, који живи у селу Ботуња подно Копаоника, вероватно ће убрзати и остварење идеје да ова књига, у одговарајућој, прилагођеној верзији, буде уврштена и у школски програм САД.
На остварењу те идеје упорно ради Теслина научна фондација, у сарадњи с Институтом за уметност из Филаделфије, који умрежава 45 школа широм Северне Америке, као и с Универзитетом Аргоси који има кампусе у 18 градова САД.
Извор: Политика