A great man is one who collects knowledge the way a bee collects honey and uses it to help people overcome the difficulties they endure - hunger, ignorance and disease!
- Nikola Tesla

Remember, remember always, that all of us, and you and I especially, are descended from immigrants and revolutionists.
- Franklin Roosevelt

While their territory has been devastated and their homes despoiled, the spirit of the Serbian people has not been broken.
- Woodrow Wilson

Српски вајар аутор спомен-обележја Стиву Џобсу

Спомен-обележје Стиву Џобсу, дело српског академског вајара Драгана Раденовића, биће представљено данас у Београду, на дан када се обележава 59 година од рођења личности која је изменила светску технолошку сцену. Српски информатичари организовали су и предавање о магу информатичке технологије, које ће у Установи културе „Палилула”, вечерас од 19 сати одржати др Петар Кочовић.

.

Обелиск, скулптура изливена у бронзи, која се у врху завршава уметничким портретом Џобса, биће изложен само један дан у нашем главном граду (у Улици митрополита Петра 8). Затим, обелиск, који су од нашег вајара поручили из централе „Епла”, путује у седиште компаније у Купертино, у Калифорнију, САД.

Како је „Епл” одабрао управо дело нашег вајара?

– Пре два месеца био сам у Санкт Петербургу, а како је тамо владала ледена зима, на минус 40 степени, нисам имао куда, па сам време проводио у атељеу Киргиза Бишенбека Тургалијева, колеге вајара који ми је некада био студент. Седели смо у атељеу, он је нешто радио, па сам га питао чиме је то заокупљен. Рекао ми је да ради скице за светски интернет конкурс за скулптура с портретом Стива Џобса. Наговорио ме да и ја покушам. То сам и урадио и већ за неколико дана позвао ме је Џонатан Ајв, шеф „Епловог” менаџмента, и обавестио да је изабран мој рад – испричао је Драган Раденовић за наш лист.

Раденовић се одлучио за обелиск, јер сматра да се све вредне идеје дижу као око обелиска ка његовом врху, а завршио га је скулптуром главе Стива Џобса. Додао је да обелиск Стива Џобса, за кога се везују слова разних алфабета, укључујући и словне ознаке из Мирослављевог јеванђеља, представља енергију идеје бинарних бројева (као основе рачунарства), која се претаче у раскош речи, израза, реченица и говора. Дело је обогатио и ликом ананде, гаврана који је као реална представа постао извориште мита индијске религије и филозофије.

Раденовић је убеђен да нема граница између уметности и науке. Каже да се бројни теоретичари слажу у ставу да генијалност постоји само у уметности а не у науци, па зато сматра да су Џобс, али и Тесла, поред свих својих научних достигнућа, уствари уметници.

А Стив Џобс ће остати запамћен као један од симбола краја прошлог и почетка овога века, ере рачунара, „геџета”, смартфона и таблета. Нажалост, није стигао да представи све револуционарне производе и концепате које је желело, а оне које је оставио свету препородили су тржиште потрошачке електронике: „ајтјунс” (2003), „ајфон” (2007), „App Store” (2008) и, коначно, „ајпед” (2010).

Џобс је преминуо 5. октобра 2011. у 56. години, само дан након што је у Купертину, његов наследник на челу „Епла” Тим Кук представио нову верзију смартфона „ајфон”, који је „Епл” учинио највреднијом фирмом на свету. Џобс се дуго борио с раком панкреаса, због ког је крајем августа те године напустио кормила компаније.

Када је престало да куца срце Џобса, милиони његових поклоника и пословних партнера знали су да ће точак развоја да се успори. Фирма „Епл” је од банкротства (без Џобса у менаџменту) доспела до титуле најбоље котиране компанијe на берзама (са Џобсом на челу), а замајац којег је покренуо Џобс 1997. и данас омогућава да се „Епл” пење на лествици пословног успеха. Када је Стив отеран из „Епла”, кажу сведоци, то је учињено због лоше комуникације са управом и запосленима. Иако оснивач, напустио је фирму. Али звали су га да се врати, јер говорили су многи – тадашњи председник управе Џон Скали, који је дошао из „Пепсија”, изгледа није могао да прода ништа до само шећерне водице. Стив се вратио „уз фанфаре”, славодобитно. Појавио се нови „мекинтош” рачунар. Уследиле су до тада невиђене промоције производа. Позоришне и факултетске дворане биле су тесне да приме све заинтересоване. И наредни пројекти ређали су све боље и интригантније резултате и савременије производе.

Бранка Јакшић
Политика, 24. 2. 2014.

Фото: Ј. Јакшић


SA

 

People Directory

Melissa Bean

United States Congresswoman

Melissa Luburic Bean (born on January 22, 1962) is an American politician of Serbian descent who was elected to the United States House of Representatives in 2004. Bean graduated from Roosevelt University and is a Democrat, representing Illinois' 8th Congressional district in the northwestern suburbs of Chicago (map). She lives in Barrington with her husband and two children. She is president of a major consulting firm.

In 2002, Bean ran against 33-year 8th District Republican incumbent Phil Crane. She lost, but gained 43% of the vote—a stunning total since she received almost no funding from the national party. The 8th had long been considered the most Republican district in the Chicago area, and according to some in all of Illinois. Bean's performance was even more stunning since the 8th had reportedly been redrawn to protect Crane. Several former Republican primary opponents and Democratic general election opponents had their homes drawn into the neighboring 10th District.

.
Read more ...

Publishing

All Roads Lead to Jackson

Serbian American Contributions in Amador County, California, since the Gold Rush
Milina Jovanović offers a unique compilation of individual and family immigration stories that include enormous contributions to the development of California and significant community involvement. In this version of people’s history she chronicles how Serbian Americans have strengthened community, region, state, and country through the endeavors and struggles of 150 years. This book also focuses on women’s contributions that are too often overlooked. Ms. Jovanović’s study reveals that Jackson not only remains an original and symbolic home to Serbian Americans and Serbian Orthodox religion, but also an oasis where the Serbian community has preserved its positive reputation and social influence.

Read more ...