A great man is one who collects knowledge the way a bee collects honey and uses it to help people overcome the difficulties they endure - hunger, ignorance and disease!
- Nikola Tesla

Remember, remember always, that all of us, and you and I especially, are descended from immigrants and revolutionists.
- Franklin Roosevelt

While their territory has been devastated and their homes despoiled, the spirit of the Serbian people has not been broken.
- Woodrow Wilson

Прво америчко искуство Београдске филхармоније

Концерти у четири града, без српске музике у главном програму у Чикагу и Њујорку, а на бис Христић и „Марш на Дрину”.

У Београдској филхармонији више нико нема миран сан, вежба се пуном паром. Осим отварања нове сезоне под мотом „Оптимизам као дијагноза”, наш оркестар ускоро путује на прву турнеју од 6. до 9. октобра у Сједињене Америчке Државе.

Под управом шефа-диригента Мухаја Танга, наши музичари ће наступити на престижним сценама: у Симфонијском центру у Чикагу 6. октобра, дан касније у „Северанс холу” у Кливленду, затим 8. октобра у Музичком центру „Стратмор” у близини Вашингтона, а финални наступ предвиђен је за 9. октобар, у њујоршком „Карнеги холу”.

.

Уреднице програма Београдске филхармоније музиколози Асја Радоњић и Даница Максимовић, самостално стоје иза концепције свега што слушамо од 2012/2013, а већ су побрале симпатије за концепцију нове сезоне БФ 2014/2015 у музичким круговима оцењене као „јаче” од претходних, одговарају за квалитет свега што ће слушати Американци.

– Кад смо конципирале програм желеле смо да направимо равнотежу између репертоара који би прихватила америчка публика, али и српска која је многобројна и не слуша можда често класику. Пазиле смо притом да програм не буде тривијалан и да лежи оркестру. Извешћемо Хачатурјанову „Маскараду”, „Словенски марш” Чајковског и Сибелијусову „Симфонију бр 2”, романтичарско дело са словенским призвуком, емотивно и снажно. На првом и последњем концерту, у Чикагу и Њујорку, на програму су и одломци из Вердијевих опера „Риголето” и „Магбет” са солистом, српским баритоном Жељком Лучићем, звездом Метрополитена. У Кливленду и Вашингтону Филхармонија ће извести и прву свиту из балета „Охридска легенда” Стевана Христића, оснивача и првог шефа-диригента оркестра. Настојали смо да се уклопимо са солистом који је требало да буде наш, али и светски признат, и одмах смо се сетиле Жељка Лучића, који управо за Метрополитен спрема оперу „Магбет” са Аном Нетребко.

Шта је оркестар припремио за бисеве било је занимљиво чути од Данице Максимовић:

– С обзиром да у интегралном делу програма неће бити српске музике на концертима у Чикагу и Њујорку, оркестар ће на бис свирати „Грлицу” из „Охридске легенде” Стевана Христића и „Марш на Дрину” Станислава Биничког на свим концертима, као и „Руслана и Људмилу” Глинке.

Наше саговорнице потом објашњавају какву су помоћ и од које агенције имале у Америци:

– Наш промотер била је агенција „Опус три артист”, једна од две највеће агентуре која се бави турнејама и заступа велике уметнике. Они су припремали турнеје Израелске филхармоније, Бечких дечака итд. Њихова помоћ, нарочито техничка, нам много значи, упутили су нас на избор сала и градова, јер то тржиште не познајемо. Инсистирали смо да у Њујорку буде „Карнеги хол” и да гостујемо у Чикагу, јер ту живи пуно Срба. Наступи у четири града и то дан за даном биће веома напорни, а растојања између градова су по шестстотина километара. Оркестар готово неће имати времена ни да се одмори. По сали у просеку моћи ће да нас чује око 2.000 људи, дакле за ова четири дана имаћемо 8.000 слушалаца, улазнице се добро продају, по цени од 15 до 60 долара. И до сада је око 30 одсто карата распродато.

По чему ће све бити значајна ова турнеја Асја Радоњић наводи:

– Надамо се и новим комерцијалним ангажманима. Нас тамо не могу ни да ангажују ако нас прво не чују. Само у Чикагу имате тридесетак музичких догађаја за једно вече, а у Њујорку још више. Важно је бити оригиналан. Напоменули су нам да не улазимо у сферу ворлд музике, већ су тражене од нас искључиво композиције класичне музике.

Тешко је довести критичаре из утицајних медија, али ћемо се потрудити. Велики број Кинеза је заинтересован да прати оно што ради Мухај Танг, који је код нас четири сезоне. Наша америчка турнеја означава и почетак прикупљања средстава за нову дворану БФ. Већ имамо заказане састанке са неким од промотера у Америци који су нас контактирали за комерцијалне турнеје, а шта ће даље бити видећемо.

На питање шта се догађа са турнејама у Европи наше саговорнице ексклузивно кажу да од 2. до 10 новембра БФ иде поново на гостовања по градовима Немачке и Швајцарске.

Додају да ће се о трошковима гостовања у Америци права слика стећи тек када се све заврши.
Ми опет додајемо да је славни Зубин Мехта много помогао Београдској филхармонији, чија фондација носи његово име, а на донаторској вечери 2013. у јуну прикупљено је 599.680 хиљада долара, када је речено да ће за турнеју по САД бити потребно милион и по долара и да ће она бити финансирана приватним донацијама.

Упитали смо наше саговорнице да ли је то и испуњено. Јелена Милашиновић, пи-ар БФ, која је присуствовала разговору, саопштила нам је да трошкове америчке турнеје сноси већином Фондација БФ, а да ће детаљни подаци о томе бити представљени ускоро на конференцији за новинаре.

Милашиновићева је истакла и да Фондација „Амерички пријатељи Београдске филхармоније” основана у Њујорку 2012. помаже у промоцији ове турнеје и изградњи будуће зграде филхармоније, што јој је главни циљ. Статус 501(Ц)(3) који ова њујоршка Фондација има је модел који омогућава донаторима у САД значајне пореске олакшице и мотивише их да буду задужбинари.

Нова „оптимистична” сезона

Нову концертну сезону, под називом „Оптимизам као дијагноза” Београдска филхармонија отвара са резиденцијалним диригентом Владимиром Куленовићем, сутра увече у 20 часова у Коларцу.

Публика ће имати прилику да чује необична дела савремених америчких композитора Кориљана, Рауза и Адамса, којима се придружује и остварење из „америчког периода” Вука Куленовића, професора композиције на Беркли колеџу у Бостону.

Биљана Лијескић
Политика, 17. 9. 2014.


SA

 

People Directory

Stefan Kapicic

Stefan Kapicic was born in Koln, Germany, where he lived for 3 years while his father played professional Basketball. His family returned to Belgrade, Serbia, where he attended high school and later enrolled in the Academy of Philosophy; studying World Literature for two years. Stefan's mother, Beba Zugic is a well known actress in Serbia and with her influence, he grew up wanting to act.

.
Read more ...

Publishing

Савремени еклисиолошки подсетник о Дијаспори

Историја и анализа тзв. „Америчког раскола“ (1963-1992) и предлози за његово превазилажење

Епископ Атанасије (Јевтић)

У издању Севастијан преса из Лос Анђелеса и Братства Св. Симона Мироточивог из Врњачке Бање, недавно је изашла нова књига Атанасија (Јевтића), умировљеног Владике херцеговачког, Савремени еклисиолошки подсетник о Дијаспори - Историја и анализа тзв. „Америчког раскола“ (1963-1992) и предлози за његово превазилажење.

Текст ове књиге је написан сада већ далеке 1990.године, и до данас био необјављен будући да је само за Синодске Оце Архијереје био намењен ради превазилажења тзв. „Америчког раскола“. Данас, када је тај српски раскол литургијски и административно превазиђен, сасвим је разумљиво и пожељно било да се овај текст предочи јавности.

На молбу Светог Архијерејског Синода, ондашњи јеромонах Атанасије је сва питања везана за болни раскол у српској дијаспори ставио под светлост православне Еклисиологије и Предања, што је био једини начин за њихово суочавање како би се дошло што ближе до зацељивања раскола. Читалац ће приметити како је он савесно и непристрасно проанализирао цело питање раскола и дао целисходне икономијске предлоге за његово решење. Ова књига је резултат његовог савесног христољубивог и црквољубивог рада.

Конкретан резултат Атанасијевог еклисиолошког предлога била је обнова евхаристијског општења и помирења које је постигнуто на празник Сретења Господњег, 15. фебруара 1992. године у Саборној Цркви у Београду, када су Српски Патријарх Павле и чланови Светог Архијерејског Сабора служили са Митрополитом Иринејем (Ковачевићем), дотадашњим епископом у расколу. Коначно, 21. маја 2009. године, Свети Архијерејски Сабор је донео одлуку и о коначном административном јединству Српске Цркве у Северној и Јужној Америци.

Истовремено, ова књига осветљава битно питање Дијаспоре. Дијаспора је пред Православну Цркву поставила два битна проблема: питање провере исправности нашег схватања Цркве, оног које се у последњим вековима код многих од нас усталило, и питање мисије Цркве у свету.

Књига је изашла са благословом Епископа новограчаничког и средњезападноамеричког Лонгина и Епископа западноамеричког Максима.

Књигу можете наручити по цени од $15 код:
Western American Diocese
1621 West Garvey Avenue Alhambra CA, 91803
847 571-3600, 626 289 9061, 626 284 1484 (fax), Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Visit our online store at http://westsrbdio.org/en/sebastian-press/sebastian-press-publications


Contemporary Ecclesiological Reminderon the Diaspora:
History and analysis of so called “American schism” (1963-1992) and recommendations for its overcoming

by Bishop Athanasius (Yevtich)

Recently, a new book by Athanasius (Yevtich), retired Bishop of Herzegovina, was published in Serbian by Sebastian Press of Los Angeles in cooperation with St. Simeon the Myrrh-streaming of Vrnjacka Banja.

This book was written in a now already distant year of 1990. This is its first publishing since the original intent was to have it available only for the hierarchs of the Holy Synod for the purpose of overcoming the so-called “American schism” within the Serbian diaspora. Presently, as the Serbian schism has been liturgically and administratively vanquished, it is understandable and desirable to have this valuable research available to the public.

At the request of the Holy Synod, back then hieromonk Atanasije acceded to collect all relevant documents in reference to painful schism in Serbian Diaspora, placing them in the light of Orthodox Ecclesiology and Holy Tradition, which was the only way to face it properly and bring it closer to healing.The readers will notice how Bishop Atanasije analyzed responsibly, and impartially the whole question of schism, and at the same time provided comprehensive, integral and thorough ecclesial economy, recomendations for solutions.This book is the result of his Christ-loving and Church-loving labor.

A tangible result of Atanasije's ecclesiological recommendation was the Eucharistic renewal, communion, and reconciliation which was established on the Feast of the Meeting of the Lord in the Temple, February 15, 1992. At the Cathedral in Belgrade, His Holiness Patriarch Paul and hierarchs of the Holy Episcopal Assembly celebrated for the first time together since the schism, with Metropolitan Iriney (Kovacevic), up until then, schismatic bishop in Diaspora.Finally, on May 21, 2009, the Holy Assembly made a decission about conclusive administrative unity of the Serbian Orthodox Church in North and South America.

In the same time this book reveals crucial question regarding Diaspora, because ecclesial organization of the Orthodox Church abroad presents itself with at least two problems: a) a check-up of our interpretation and comprehension of the Church, especifically of the last couple of centuries existing convictions, and b) a question of the Church mission in the World.

This book is published with the blessings of His Grace, Bishop Longin of New Gracanica - Midwestern America, and His Grace, Bishop Maxim of Western American Diocese, of the Serbian Orthodox Church for North and South America.

Price $15

Call us today with your order!
Western American Diocese
1621West Garvey Avenue Alhambra CA, 91803
847 571-3600, 626 289 9061, 626 284 1484 (fax), Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Visit our online store at http://westsrbdio.org/en/sebastian-press/sebastian-press-publications