A great man is one who collects knowledge the way a bee collects honey and uses it to help people overcome the difficulties they endure - hunger, ignorance and disease!
- Nikola Tesla

Remember, remember always, that all of us, and you and I especially, are descended from immigrants and revolutionists.
- Franklin Roosevelt

While their territory has been devastated and their homes despoiled, the spirit of the Serbian people has not been broken.
- Woodrow Wilson

Пупинов Идвор као нулта тачка света

На 80-годишњицу смрти славног научника, поред његове куће биће подигнут спомен-путоказ усмерен ка 26 светских градова у којима је живео и радио или повезао наш славни научник.

Следећег четвртка, 12. марта, навршиће се 80 година од смрти Михајла Пупина, славног професора, научника, проналазача и српског дипломате, чији живот и дело већ деценијама заокупљају пажњу Мирослава Станковића, телевизијског и филмског редитеља, Земунца који се скрасио у Панчеву, одакле је до Пупиновог родног села Идвора мање од педесет километара.

Као што је чест случај у нашој култури, у којој романи и драме бивају испричани у разговорима уместо да буду написани и штампани, у сусрету са Станковићем саговорник би помислио да је и он обликовао у причу свој целовечерњи документарно-играни филм о Пупину, а потом схвати да је много тога већ преточено у будући филм. Углавном је Станковићу преостало да сними екстеријере и ентеријере у којима је Пупин остављао своје трагове, али ти трагови нису у Идвору и околној банатској равници, већ су посејани у двадесетак светских метропола, на славним универзитетима и у научним центрима Европе и Америке.

Непомирљив оптимиста, уверен да ће скоцкати минималан буџет и реализовати свој наум, у очекивању да се коначно отисне на далеке путеве и заврши снимање, Станковић се ових дана изборио за реализацију једне друге, такође старе идеје.

Годишњица смрти великог научника у четвртак ће бити обележена и постављањем светске ,,нулте тачке”, спомен-путоказ који ће показивати да је Михајло Идворски Пупин кренуо баш одатле на школовање у Панчево, потом у Праг а онда 1874. у Америку, где је стекао светску славу као проналазач и професор чувеног Колумбија универзитета у Њујорку.

Спомен-путоказ биће постављен у Меморијалном комплексу који обухвата Пупинову родну кућу, основну школу коју је похађао и Задужбину – Дом Михајла Пупина. Пошто овај комплекс има статус непокретног културног добра, знаменитог места од изузетног значаја, Дом културе Михајло Пупин из Идвора и Станковићева продукцијска кућа "Исток филм" обратили су се Републичком заводу за заштиту споменика културе и Министарству културе и информисања, прецизно објашњавајући идеју и циљ пројекта.

На позитиван одговор нису дуго чекали, стигао је пре две недеље, тако да је покретачима акције остало довољно времена да до 12. марта обаве све што су планирали. Том је значајно допринела широкогрудост београдског предузећа "Модел 5" у коме је спомен-путоказ израђен као поклон.

На фино дизајнираом стубу наћи ће се табле с именима градова у којима је живео и радио Пупин, уз ознаку раздаљине тих градова од ,,нулте тачке” у Идвору. Тим именима придодата су имена и других градова у свету, оних у којима Пупин није био, али су захваљујући његовом проналаску, познатом као Пупинов калем, повезани у глобалну мрежу комуникације, мрежу која повезује удаљене тачке широм наше планете. Укупно ће бити наведено 26 градова.

Саставни део овог обележја биће и текст преузет из чувене Пупинове аутобиографије "Од пашњака до научењака" за коју је 1924. године добио Пулицерову награду. 

"Овај калем је данас по свету познат као Пупинов калем, а многи мисле да се читав мој проналазак састоји у открићу овог калема. Највећу заслугу за то имају инжењери Америчке телефонске и телеграфске компаније и пастири Идвора. Први су дефинисали проблем чије ме је решење довело до открића, а други су ме учили вештини дојављивања кроз земљу, што ме је навело на физичке принципе на којима се базира откриће", гласи тај текст.

Планирано је да у четвртак, 12. марта, у идворској цркви Светих благовести прво буде одржана света архијерејска литургија, потом парастос Михајлу Пупину, а онда следи свечаност обележавања и подизања "нулте тачке". Пупин је одатле као дечак кренуо у свет и стекао огромну славу, пошто је својим изумом повезао људе, народе и континенте, доносећи револуцију у телеграфској, телефонској и радио индустрији.

Када буде постављено, ово обележје биће путоказ и Мирославу Станковићу, кога ће непрекидно подсећати где још треба да стигне, како би завршио филм о Михајлу Идворском Пупину.

Слободан Кљакић
Политика, 9. 3. 2015.

SA

 

People Directory

Илија Шаула

Илија Шаула (Карловац, 4. децембар 1963) је српски књижевник, оснивач и председник Књижевне радионице „Кордун”. Пише поезију и прозу, које су до сада преведене на италијански, енглески, шпански, пољски и албански језик.

Детињство је провео на Кордуну, у селу Дуги Дол, основно образовање стекао у Крњаку, а средње у Карловцу. Са огњишта га је 1995. године отерала „Олуја”, те данас живи у граду Вест Честер, држава Пенсилванија, САД. Поезију је почео да пише као средњошколац, а неговао кроз чланство у карловачком Књижевном клубу „25 октобар” скоро од оснивања. Захваљујући клупским активностима, наступао је на песничким сусретима широм Југославије. Његов таленат запазиле су песничке величине оног доба, попут Десанке Максимовић, Танасија Младеновића, Весне Перун и Ђакома Скотија. Скоти му је чак помогао да уреди своју прву збирку „На згаришту самоће” 1989. Марта 1990. је био део оснивачке скупштине и потом члан главног одбора СКД „Сава Мркаљ" у Топуском.

Read more ...

Publishing

Христос – Нова Пасха – Божанствена Литургија

Serbian Edition, author Bishop Athanasius Yevtich (издање на српском језику, аутор епископ Атанасије Јевтић)

Период двадесетог века представљао је врло комплексно раздобље везано за развој литургијско-богословске мисли у нашој помесној Цркви. Осећајући насушну еклисијалну и пастирску потребу да поменуту мисао надгради и истовремено је учини приступачнијом народу Божијем, епископ Атанасије Јевтић се одлучио да понуди тротомно дело под насловом: Христос – Нова Пасха – Божанствена Литургија. Иако се објављивање трећег тома тек очекује, сматрамо да богословској и читалачкој пажњи треба представити два тома који су већ изашли.

Сложени назив овог епохалног издања, које може бити препознато као „српска литургијска стромата двадесет и првог века“, аутор је начинио на основу одељка из Прве Посланице Коринћанима светог апостола Павла: Јер се Пасха наша Христос жртвова за нас (1Кор 5, 7). Дело се састоји из два тома и намењено је, према речима епископа Атанасија, „богобојажљивим и христочежњивим љубитељима Божанских Тајни, усрдним учесницима Свете Литургије и причесницима Богочовечанских Светиња“. Наиме, у њему су сабрани текстови о Светој и Божанственој Евхаристији од најранијих времена Цркве Христове (првог века) све до савременог доба, а сâм циљ јесте „раскривање литургијских, еклисиолошких, космичких и есхатолошких димензија Светајне Христа и Његове Цркве“. Највећи део сабраних литургијско-светоотачких текстова се по први пут појављује на српском језику, благодарећи преводилачком и прегалачком труду епископа Атанасија. Уз то, веома су драгоцени његови оригинални коментари. Треба истаћи да су оба тома штампана са тврдим корицама у штампарији Интерклима Графика у Врњачкој Бањи.

Read more ...