Захваљујући решењу за управљање документима у јавном сектору корисници могу брзо и једноставно путем интернета да приступе свим услугама.
Софтвер који су развили српски инжењери компаније „Асеко СЕЕ” добио је недавно награду на сајму у Лас Вегасу, који организује водећа светска компанија за чување података ЕМЦ. Софтвер АСЕПА, системско решење за управљање документима у јавном сектору, у Србији се већ успешно примењује у Републичкој агенцији за телекомуникације (РАТЕЛ).
Владан Атанасијевић, члан Управног одбора „Асеко СЕЕ Србија”, објашњава да се иновативност решења базира на чињеници да смешта јавну управу у центар промена које доносе до сада највеће трансформације државне управе.
Награђени софтвер могуће је применити у свим органима локалне и државне управе. Захваљујући њему, сви корисници могу брзо и једноставно да путем интернета приступе свим услугама, а комуникација са институцијом јавног сектора је олакшана без обзира на канал комуникације. Понуђени су нови сервиси уз пуну интеграцију и старих начина комуникације, као што су шалтер и писарница.
.– Радни процеси у потпуности су аутоматизовани, захтевају мање људског рада и самим тим су и јефтинији, уз истовремено подизање обима и квалитета услуге. Ефикасност и безбедност чувања докумената такође су значајно повећани употребом овог решења – каже Атанасијевић и додаје да је награда велико признање како за инжењере који су радили на развоју софтвера тако и целокупној српској ИТ индустрији, чији је допринос српској економији све већи.
Српски огранак „Асека” има 450 запослених, а на развоју награђеног софтвера радили су инжењери у одељењу у Крагујевцу. Решење је у потпуности усклађено са европским принципима е-државе, чији су главни циљеви брже и ефикасније функционисање јавне управе. Процењује се да тренутно 840.000 наших грађана користи електронске сервисе. Као једино мерило да је нека институција направила напредак према светским стандардима јесте свакодневна употреба електронских сервиса.
– Традиционални приступ управљању предметима, који се ослања на процесе базиране на папирима и наслеђеним системима које је тешко интегрисати, не може да прати растућу количину нових предмета и пружи услуге које се од јавне управе очекују. Папирни акт представља процедурални камен спотицања и такво вођење докумената не дозвољава прегледност података кроз различите предмете, повећава ризик од грешака и губљења документације, а доношење одлука је крајње неефикасно – указује Атанасијевић, који је у Лас Вегасу примио награду.
Компанија „Асеко СЕЕ” запошљава више од 1.300 људи у 12 земаља. Чланица је „Асеко” групе, једне од највећих европских компанија у области информационо-комуникационих технологија. У Србији од државних институција његова решења се користе у Министарству финансија (Пореска управа, Управа за царину), Министарству рада и социјалне политике, Министарству спољних послова... Такође, скоро све банке користе њихова решења за пословање, мрежу банкомата и ПОС терминала.
Политика, 12. 5. 2014.